Відомі переможці обласного етапу МАН у відділеннях екології та аграрних наук, хімії і біології, наук про Землю

Наукові роботи у цих відділеннях журі оцінювало впродовж двох днів – 19 та 20 лютого 2024 року. У перший конкурсний день юні дослідники представляли свої напрацювання у вигляді постерного захисту, коли кожен учасник спілкувався лише із членами журі. Наступного дня під час наукової конференції конкурсанти розповідали про своє дослідження іншим учасникам та спілкувалися з ними у форматі питання-відповідь.

Дослідницькі роботи оцінювали науково-педагогічні фахівці закладів вищої освіти Житомирської області. Всього було сформовано десять груп журі.

Одночасно працювало 18 секцій:

Екологія

Лісове і садово-паркове господарство

Охорона довкілля та раціональне природокористування

Агрономія

Технологія виробництва продукції тваринництва та ветеринарної медицини

Селекція та генетика

Географія

Геологія, гідроекологія та геофізика

Гідрологія

ГІС та ДЗЗ

Загальна біологія

Біологія людини

Ботаніка

Зоологія

Медицина

Охорона здоров’я

Загальна та неорганічна хімія

Органічна хімія та біохімія

Члени журі поділилися своїми враженнями щодо цьогорічного конкурсу-захисту МАН.

Кандидат медичних наук Житомирського медичного інституту Антоніна Можарівська оцінювала роботи у секціях «Медицина» і « Охорона здоров’я»: «Роботи змістовні, наукові. Теми, порушені юними дослідниками, близькі до сьогодення, пов’язані із змінами стану людини в умовах війни, присвячені оцінці емоційного та психоемоційного стану. Багато проведено експериментів учасниками. Звісно, це ще діти, але вони вже науково підходили до досліджень, розробляли практичні рекомендації, навіть щодо того, як можна допомогти самому собі або одноліткам при тривожності, панічних атаках. З критичних моментів: не дивлячись на актуальність тематики, учасники подекуди використовують уже застарілу літературу. Хочеться, щоб використовували більш сучасні джерела, а при їх використанні, щоб посилалися на джерела та коректно їх цитували».

Ці секції оцінював і Валерій Воробйов, методист лабораторії методичного забезпечення Житомирського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Валерій Миколайович теж відзначив актуальність обраних учасниками тем: «Всі теми потрібні. Є багато ще недостатньо досліджених тем. Думаю, варто спрямувати учасників і далі працювати і досліджувати такі теми».

Руслана Власенко, кандидат біологічних наук, доцент кафедри екології та географії Житомирського державного університету імені Івана Франка, оцінюючи «Географію», відзначила, що є роботи, які достойно представлять Житомирщину на всеукраїнському етапі конкурсу.

«Направленість робіт була різнобічна – від впливу військових дій, демографічних складових до, наприклад, дослідження геологічних пам’яток, маршрутів. Різні роботи і про екологічний туризм. Всім учасникам бажаємо успіху і не зупинятися на досягнутому», – додала член журі у секції «Географія», кандидат сільськогосподарських наук, доцент, доцент кафедри екології та природоохоронних технологій Державного університету «Житомирська політехніка» Людмила Герасимчук.

Член журі у секції «Лісове і садово-паркове господарство», кандидат біологічних наук доцент кафедри лісівництва, лісових культур та таксації лісу Поліського національного університету Марина Швець відзначила, що рівень робіт достойний, враховуючи, що дослідження проводили школярі: «Теми відповідають сучасним умовам і викликам. Є роботи, що мають дійсно практичну цінність, де учасники можуть надати певні рекомендації. В одній роботі навіть був акт впровадження результатів у виробництво».

 «Учасники обирають актуальні теми. І сказ, і якість і безпечність харчових продуктів. Різносторонні дослідження,» – зауважила Світлана Гуральська, доктор ветеринарних наук, професор, завідувач кафедри внутрішньої патології, акушерства, хірургії і фізіології Поліського національного університету, член журі у секціях «Агрономія», «Технологія виробництва продуктів тваринництва і ветеринарна медицина», «Селекція та генетика».

 У цій же секції оцінювала конкурсні роботи і виступи учасників і кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри екології та природоохоронних технологій Державного університету «Житомирська політехніка» Ірина Давидова: «Я вже не вперше в журі МАН. Помічаю тенденцію, що з кожним роком роботи стають сильнішими. Діти вчаться, вони розуміють, що це, все таки, наука і вона має бути досконалою – з методикою, з певними висновками, практичним застосуванням. Дуже добре, що школярі займаються науковими дослідженнями, приємно, що вони роблять це самостійно. Багато представлено світлин, де вони проводять дослідження».

Динаміку покращення якості наукових робіт відзначила і член журі у секціях «Загальна біологія», «Біологія людини», кандидат біологічних наук, завідувач кафедри ботаніки, біоресурсів та збереження біорізноманіття Житомирського державного університету імені Івана Франка Людмила Константиненко: «З кожним роком роботи характеризується ще більш науковим характером.  Видно, що наукові керівники працюють з дітьми. Приємно, що учні цікавляться наукою, проводять наукові дослідження, оприлюднюють свої результати». Доповнила колегу член журі у цій же секції, доктор педагогічних наук, професор Житомирського медичного інституту Світлана Гордійчук: «Приємно працювати із талановитою молоддю. Роботи справді актуальні – це і ковід, і вплив війни. І найголовніше – всі роботи мають практичні рекомендації і чіткі інструкції до виконання».

Кандидат ветеринарних наук, доцент кафедри внутрішньої патології, акушерства, хірургії і фізіології Поліського національного університету Юрій Ковальчук вперше оцінює конкурс-захист МАН. Юрій Васильович розповів, що приємно здивований високим рівнем конкурсних робіт.

«Цьогоріч знову цікаві роботи у МАН. Цікавою була і полеміка з учасниками, жваве обговорення. Видно, що учасники «в темі» дослідження», – каже член журі конкурсу у секціях «Загальна те неорганічна хімія» та «Органічна хімія та біохімія», кандидат педагогічних наук, викладач хімічних дисциплін Житомирського базового фармацевтичного фахового коледжу Житомирської обласної ради Оксана Мельник.

«Приємно, що учні 8-11 класів мають досить широкі уявлення про хімію, розуміння того, що ця наука дуже важлива. Учасники розповідали, що теми проектів обирали самостійно, досліджували їх. Звичайно, технічно учасники мали різні можливості досліджень. Але видно, що вони вболівають за свою справу, що володіють інформацією, розуміють, що це наукова робота, аналізують», – розповів кандидат хімічних наук, доцент кафедри хімії Житомирського державного університету імені Івана Франка Роман Денисюк.

А завідувач кафедри наук про Землю Державного університету «Житомирська політехніка» Олена Герасимчук додала, що важливо, коли юні науковці прагнуть знайти своїм дослідженням практичне застосування, а також подякувала науковим керівникам за підготовку дітей.

Лариса Шевчук, професор кафедри наук про Землю Державного університету «Житомирська політехніка», секції «Ботаніка» і «Зоологія»: «Враження від конкурсу позитивне, адже діти в такий важкий час займаються наукою, їх цікавить те, що відбувається навколо і вони мають патріотичну мету – щось змінити, покращити, адже всі роботи мають практичні рекомендації, вони актуальні. Із слабких сторін: роботами керували шкільні вчителі. Можливо, в окремих випадках варто за додатковою інформацію чи порадами звернутися до науковців, бо науковий супровід є важливим. Також хочу наголосити на ретельній і детальній обробці наукових джерел, переконуватися у їх достовірності, бо інколи бачимо лише посилання на якість інтернетресурси. Звісно, це відбивається на постановці мети, завдань, наукової новизни. Це відбивається і на списках літератури, вони тоді куці і однобічні. Має бути і математична інтерпретація результатів досліджень. Адже лише один поставлений досвід не дасть достовірності».

«Я вперше оцінюю МАН і, проаналізувавши роботи у секціях “Ботаніка» і «Зоологія», з’ясувала для себе, що найсильніші роботи, як правило, це, коли є підкріплення науковим керівником з вищого навчального закладу. Хочу порадити вчителям звертатися до науковців, бо найбільше зауважень стосуються вимог до оформлення наукових робіт. Переконана, що майже кожен науковець відгукнеться», – доповнила колегу доктор сільськогосподарських наук, професор кафедри лісівництва, лісових культур та таксації лісу Поліського національного університету Олена Андреєва.

Віталій Костюк, кандидат біологічних наук, доцент кафедри екології та географії Житомирського державного університету імені Івана Франка, оцінював конкурсні роботи у секціях «Гідрологія», «Геологія, гідрогеологія та геофізика», виділив практичність досліджень, проведених учасниками та радить не зупинятися на досягнутому, а продовжувати і розвивати свої проекти, ґрунтовно їх допрацювати: « Діти підготовлені, стараються, вільно почувають себе під час виступу».

Ці ж секції оцінював і Володимир Шамрай, кандидат технічних наук, доцент, доцент кафедри гірничих технологій та будівництва ім. проф. М.Т. Бакка Державного університету «Житомирська політехніка»; «Я вперше беру участь у оцінювання МАНівських робіт. Моє враження – це позитив. Учасники працюють, вивчають нові матеріали поза шкільною програмою. Звичайно, хочеться побачити інколи більш ґрунтовний підхід, але,зважаючи на ситуацію (тривоги, сигнали про замінування шкіл), діти працюють і їх потрібно у цьому підтримувати».

Вперше оцінює конкурс-захист учнів-членів Малої академії наук і Анастасія Зимароєва, кандидат біологічних наук, доцент, завідувач кафедри екології Поліського національного університету (секції «Екологія», «Охорона довкілля та раціональне природокористування»). Пані Анастасія також говорить про позитивні враження від спілкування з юними науковцями: «Вражена, що є школярі, які готують роботи на такому високому рівні. Вражає також, що є багато робіт із практичним застосуванням, а не просто аналізують якісь дані. Це важливо, коли юний дослідник вміє правильно поставити експеримент, зібрати дані і проаналізувати їх. Це вже шлях науковця. Це гарний захід і гарна ініціатива підтримувати шкільну науку».

Кандидат біологічних наук, доцент кафедри екології та географії Житомирського державного університету імені Івана Франка Ольга Василенко вже має досвід роботи в МАН, зізнається, що цього річ приємно вражена рівнем робіт у секціях «Екологія», «Охорона довкілля та раціональне природокористування»: «Роботи дійсно наукові, потужні. Мене приємно вражає те, що наша молодь не байдужа до проблем довкілля і з такою молоддю я спокійна за долю нашої держави».

Члени журі у секції “Геоінформаційні системи та дистанційне зондування землі” – кандидат географічних наук, доцент кафедри екології та географії Житомирського державного університету імені Івана Франка Інна Нестерчук, кандидат сільськогосподарських наук, завідувач кафедри лісівництва, лісових культур та таксації лісу, доцент Поліського національного університету Юрій Сірук, кандидат технічних наук, доцент кафедри маркшейдерії Державного університету «Житомирська політехніка» Андрій Панасюк подкували юним науковцям за цікаве і змістовне спілкування, за цікавіть до науки, побажали не хупинятися на досягнутому, а продовжувати свої наукові дослідження.

Переможці обласного етапу конкурсу-захисту МАН представлятимуть Житомирщину на всеукраїнському етапі.