У комунальному закладі позашкільної освіти «Обласний Центр дитячої та юнацької творчості» обрано переможців ІІ (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Малої академії наук України у відділеннях екології та аграрних наук, хімії та біології, наук про Землю.
Наукові роботи у вищеназваних відділеннях журі оцінювали впродовж двох днів – 21 та 22 лютого 2022 року. У перший конкурсний день юні дослідники представляли свої напрацювання у вигляді постерного захисту, використовуючи мультимедійні презентації. Кожен учасник спілкувався лише із членами журі. Наступного дня МАНівці розповідали про своє дослідження один одному у форматі наукової конференції, яка передбачала дискусії та полеміку.


Дослідницькі роботи оцінювали науково-педагогічні фахівці закладів вищої освіти Житомирської області. Всього було сформовано вісім груп журі.
Секції відділення екології та аграрних наук:
- Екологія;
- Лісознавство;
- Охорона довкілля та раціональне природокористування;
- Агрономія;
- Ветеринарія та зоотехнія;
- Селекція та генетика.
Секції відділення хімії та біології:
- Біологія людини;
- Загальна біологія;
- Валеологія;
- Медицина;
- Хімія;
- Психологія;
- Зоологія;
- Ботаніка.
Секції відділення наук про Землю:
- Географія та ландшафтознавство;
- Кліматологія та метеорологія;
- Гідрологія;
- ГІС.
Голова журі конкурсу, в.о. директора КЗПО «Обласний Центр ДЮТ» Житомирської обласної ради, віце-президентка Житомирського територіального відділення МАН України, Марія Бовсуновська повідомила, що двоє переможців отримали максимальну кількість балів.
«За результатами конкурсу у 18-ти секціях обрано відповідно 18-ть переможців, які представлятимуть Житомирщину на ІІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту МАН. Двоє учасників здобули найвищу оцінку у 100 балів. Це Жуковська Анастасія у секції «Ботаніка» та Михайлова Дар’я у секції «Зоологія». Загалом у відділеннях екології та аграрних наук, хімії та біології, наук про Землю журі оцінили 91 роботу», – зазначила Марія Бовсуновська.

«Кожна робота, що була представлена на конкурсі, носить науковий характер та спрямована на покращення екологічної ситуації в Україні загалом та у Житомирській області зокрема. Роботи написані на високому рівні. Зауважу, що діти орієнтувалися у своїх дослідженнях та впевнено доводили свою думку. Мені сподобалася робота про дослідження з гідрології. Автор досліджував стан питної води у колодязях у своєму населеному пункті. Помітно, що його зацікавила робота і нас, журі, також», – розповіла докторка технічних наук, завідувачка кафедри екології Державного університету «Житомирська політехніка» Ірина Пацева.

«Враження дуже позитивні. Діти гарно підготувалися до захисту. Хочу відзначити, що роботи були цікавими. Я вірю, що учасники у майбутньому стануть дослідниками та реалізують свій науковий потенціал. Ми з колегами працювали у секціях «Зоологія» та «Ботаніка». Що стосується зоології, то хотілося б виокремити роботу про голих амеб. Це така цікава група протистів (арафілетична група різноманітних еукаріотичних організмів, що не входять до складу тварин, рослин, грибів і хроміст – авт.), ця група у нас в Україні досить актуальна. Дослідження цих організмів почали проводити не так давно. Що стосується ботаніки, то є цікава робота по водоростям, у роботі досліджувався видовий склад, динаміка розвитку, сезонна динаміка водоростей», – повідомила кандидатка біологічних наук, доцентка кафедри екології Державного університету «Житомирська політехніка» Оксана Алпатова.

«Всі учасники обласного етапу вже є переможцями. Звісно, рівень робіт дещо відрізняється. Є роботи досить сильні, вони мають наукове підґрунтя, а є трошки слабші, але у будь-якому разі всі учасники – молодці. Хочу порадити, аби діти не боялися вести наукову дискусію, ставити питання та відповідати. Відзначу дослідження, які пов’язані із бджільництвом. Останні роки бджільництво України зазнає збитків і я сподіваюся, що результати цих досліджень зможуть покращити стан бджільництва на території України. Бажаю переможцям на обласному рівні успіху і на наступному етапі у Києві здобути перемогу. Наші переможці – це наукове майбутнє нашої країни», – вважає кандидатка біологічних наук, доцентка, завідувачка кафедри ботаніки, біоресурсів та збереження біорізноманіття Житомирського державного університету ім. І. Франка Людмила Константиненко.

Після визначення переможців в усіх секціях відбудеться ІІІ етап у Києві. Загалом наукові проєкти представлені у 12 наукових відділеннях 55 секцій.
Всеукраїнський конкурс-захист науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН проводиться щорічно та популяризує наукову діяльність і розвиток світогляду школярів з метою знайти та підтримати обдаровану учнівську молодь.
Протоколи результатів: