Відкриття ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН України

17 лютого 2022 року у комунальному закладі позашкільної освіти «Обласний Центр ДЮТ» відбулося урочисте відкриття ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Житомирського територіального відділення Малої академії наук України.

В.о. директора КЗПО «Обласний Центр ДЮТ», віце-президентка Житомирського територіального відділення Малої академії наук України Марія Бовсуновська привітала присутніх з відкриттям щорічного конкурсу та побажала учасникам успішного захисту та відмінної мотивації.

«Учасники обласного етапу МАН вже є переможцями, тому що показали найвищий результат на першому етапі конкурсу у своїх територіальних громадах. Ми пишаємося нашими переможцями МАН минулого року. У 2021-му 40 учасників із Житомирщини представили Житомирську область на Всеукраїнському конкурсі МАН, 10 з них здобули призові місця, а двоє стали стипендіатами Президента України. Сподіваємося, що і у 2022 році ми також матимемо достойні результати. Бажаю всім гарного настрою та особистих звершень», – звернулася до учасників Марія Бовсуновська.

На ІІ (обласному) етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН України візьме участь близько 300 здобувачів освіти. На відкритті були присутні 70 учасників, які на конкурсі представлять свої напрацювання із фізики, хімії та біології. Загалом наукові роботи будуть представлені у 56-ти секціях 12-ти відділень.

На урочистому відкритті виступила заступниця начальника відділу загальної середньої, дошкільної, інклюзивної та позашкільної освіти Департаменту освіти і науки Житомирської обласної державної адміністрації Наталія Шевчук.

«Дорогі діти, шановні колеги! Від імені Департаменту освіти і науки Житомирської обласної державної адміністрації радо вітаю вас з цим святом! Учасники обласного етапу конкурсу МАН – найкращі, найрозумніші, найталановитіші. Велику допомогу вам надали ваші вчителі, ваші керівники.  Ми щиро вдячні педагогам за те, що вони ростять таку талановиту молодь. Написання МАНівських робіт є дуже відповідальним та цінним етапом вашого життя. Адже ви набуваєте неабиякий досвід, який вам знадобиться у подальшому студентському житті. Тому ви будете володіти і організаційними моментами написання наукових робіт, будете писати і курсові, і дипломні, і, можливо, кандидатські та докторські дисертації. Все це набувається ось тут – у МАНі. Бажаю вам успіхів! У цьому році ваша команда, яка потрапила на МАН збільшилася. Успіхів, нехай на 3 етапі буде ще більше переможців. Успіху, миру на нашій землі і благополуччя», – Наталія Шевчук.  

Відкриття ІІ етапу відвідала професорська делегація із Національного Центру «Мала академія наук України». Завідувачка хіміко-біологічної лабораторії Альона Буткевич звернулася до здобувачів освіти.

«У Національному Центрі «Мала академія наук України» є різні освітньо-наукові проєкти, які розвивають природничі дисципліни. В рамках Всеукраїнського освітнього проєкту «EduLab» ми проводимо заняття з хімії, біології та фізики. Ми робимо виїзди у будь-які заклади освіти, це все є безкоштовно, головне – завчасно залишити заявку. Останнім часом хімічна та біологічна дисципліни вимагають популяризації, тому ми навчаємо дітей елементарних методик відпрацювання дослідів та експериментів. Наша фішка у тому, що ми даємо методику, а учасники самі проводять досліди під наставництвом наших викладачів. Діти, насолодіться процесом участі у конкурсі. Всі прагнуть перемоги, але інколи поразка наштовхне вас на більші звершення. Ви тільки стартуєте у вашому науковому житті. Бажаю всім успіху! Покажіть свої найкращі сторони», – Альона Буткевич.  

До заходу долучилися викладачі й студенти Поліського національного університету та Державного університету «Житомирська Політехніка». Представники вишів показали сучасне обладнання наукових лабораторій своїх навчальних закладів та продемонстрували досліди з природничих наук.

Після урочистостей учасники ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН взяли участь у навчальних STEM-заняттях із хімії, біології та фізики. Здобувачі освіти працювали у трьох групах відповідно.

На практичному із біології МАНівці порівнювали вміст білків у зразках насіння рису, гороху, кукурудзи та арахісу. Ще одним завданням було виявити запасаючі речовини та клітинні структури в різних типах рослинних клітин.

Заняття провела методистка лабораторії хіміко-біологічних наук Національного Центру “Мала академія наук України”, кандидатка біологічних наук Інна Горюнова.

На «хімії» майбутні науковці досліджували суперсорбенти та їх супервластивості. Інше завдання стосувалося визначення вмісту глюкози у солодких продуктах харчування, зокрема, у апельсиновому та лимонному соках та у меді.

Заняття провели методист лабораторії хіміко-біологічних наук НЦ “МАНУ”, старший науковий співробітник Інституту хімії високомолекулярних сполук Національної академії наук України, кандидат хімічних наук Олександр Толстов та методист лабораторії хіміко-біологічних наук НЦ “МАНУ”, кандидатка хімічних наук Ірина Бей.

На практичному із фізики учні простежували явища охолодження суміші та досліджували процес випаровування води.

Заняття відбулося під керівництвом завідувача відділу створення навчально-тематичних систем знань НЦ “МАНУ”, кандидата педагогічних наук Ігоря Чернецького.

Після закінчення STEM-занять викладачам Національного Центру «Мала академія наук України» в.о. директора КЗПО “Обласний Центр ДЮТ” Марія Бовсуновська вручила подяки Департаменту освіти і науки Житомирської обласної державної адміністрації за плідну співпрацю та проведення навчальних STEM-занять в рамках Всеукраїнського освітнього проєкту “EduLab”.